22 Ocak 2014 Çarşamba

HAŞHAŞİLER 2 (ALAMUT KALESİ)


HAŞHAŞİLER 2 (ALAMUT KALESİ)


Bu tehlikeli kişi Hasan Sabbahın ta kendisidir. Önce Mısıra gider. Mısıra  Fatımiler  hakimdir. Şiiliği ilere derecede bilen  Hasan Sabbah hükümdarın başdanışmanı pozisyonundadır. Fakat kısa sürede yine yaramazlık yapar, Mısırdan kovulur.
Dünyanın bir çok ülkesini dolaşır. Hindistanda insanların kullandığı bir otu görür. Bu ot ile insaların ağrılarının dindiğini ve hiç bir şey hatırlamadıklarını öğrenir. 
Gerekli miktarda yanına alarak İrana döner, şii propagandası yaparak etrafına taraftar toplar.  Kuracağı krallık için bütün şartlar tamamdır artık.
Kendisine  lazım olan bir karargahtır. Onu da İranın kuzeyinde bulur; KARTAL yuvası yani ALAMUT KALESİ dir. Kaleyi ele geçirmesi tam bir zeka örneği ve karşı tarafı ne kadar ikna edici konuşması olduğunun ispatı niteliğindedir. 
Alamuta yaklaşır. Kapıda  bekçiler karşılar Hasan Sabbahı. Kale kumandanı ile konuşmak istediğini  söyler. Çağırırlar komutanı; 
Hasan Sabbah elindeki sığır derisini göstererek bu derinin kapladığı alanı bana ver kaç altın istersin der.
Komutan gülerek deli olduğunu düşünüp bi kese altın yeter, der.
  Hasan Sabbah bir kese altını verir ve deriyi elindeki kamayla çok ince bir şekilde keserek uzatır. Kalenin etrafını deri ile çevirir. Alamut Kalesi yani Kartal Yuvası artık İsmailiyye Devletinin ve de  Hasan Sabbahın karargah  merkezidir. 
Dünyada ve özellikle orta doğuda stratejik planlar alt üst olmuştur. Dai, Fedai , Hasan Sabbah, İsmailiyye isimleri kulaktan kulağa fısıltı değil, gür bir ses ile söylenir olmuştur. 
Dünyanın her tarafından güçlü, gözü kara yiğitler  dünyada cennete ulaşmak için Alamuta gelirler. İlk eğitim yaklaşık 6 ay sürer, dayanabilenler için yolculuk başlamıştır......  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder