19 Kasım 2015 Perşembe

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMANIN 6 BÜYÜK ZARARI..

 Gereksiz antibiyotik kullanmanın 6 büyük zararı
Bu yıl 16 - 22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası olarak ilan edildi. Gelişigüzel kullanılan antibiyotikler fayda sağlamadıkları gibi, pek çok ciddi sağlık problemine de neden olabiliyor. Böbrek veya karaciğer yetmezliği ile obezite bunlardan sadece bazıları.
NTV'ye konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Uysal gereksiz antibiyotik alımının yol açtığı sorunları şöyle sıraladı:
1- Ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturabiliyor
Bu alerjik reaksiyonlar sadece hafif bir kaşıntı ya da deri döküntüsü şeklinde gelişebildiği gibi, ölümle sonuçlanabilecek kadar şiddetli olabiliyor.
2- Karaciğer fonksiyonlarını bozabiliyor
Karaciğer fonksiyon testleri adı verilen kan tetkikleriyle bu yan etkiler takip edilebilmektedir. Altta yatan karaciğer hastalığı olanlarda karaciğerde metabolize olacak bir antibiyotiklerden kaçınılmaktadır.
3- Böbrek yetmezliğine neden olabiliyor
Böbrekler üzerine toksik etkiler oluşturarak organ yetmezliğini tetikleyebiliyor. Akut böbrek yetmezliğinin en az 5'te biri kullanılan ilaçlar nedeniyle gelişiyor.
4- Antibiyotik ilişkili ishale yol açabiliyor
Normalde bağırsak içinde 400'den fazla bakteri türü bulunuyor ve bunlar hastalık oluşturmadıkları gibi fayda sağlıyorlar. Antibiyotik kullanımı bu normal floradaki bakterilerin ölmesine ve böylelikle fırsatçı bakterilerin üremelerine ortam hazırlıyor ve böylelikle ishaller oluşabiliyor. Hatta dizanteriyi taklit eden kanlı ishal tablosu gelişebiliyor.
5- Obeziteye neden olabiliyor
Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde daha sık antibiyotik kullananlarda obezite daha çok görülüyor.
6- Bağırsak sistemine hasar verebiliyor
İshal dışında görülebilen sindirim sistemi yan etkileri arasında bulantı, kusma, karın ağrısı gibi belirtiler de görülebiliyor.
kaynak:ensonhaber.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder